Alan adı bilgilerimi iyi mi gizlerim?

İnternet sitesi kurdunuz ve sitenize domain (alan adı) aldınız. Almış olduğunuz alan adının gizlenmesi mühim bir mevzudur. Birçok internet sayfasında alan adı Whois sorgulaması yapıldığında adres, telefon, şahıs adı şeklinde pek oldukça data ortaya çıkmaktadır. Bu detayları kullanarak istenmeyen e-posta bildirimleri almanız, rahatsız etme ve siber saldırılar da mümkün olmaktadır. Bu e-posta mesajları ve öteki bilgileriniz ile dolandırıcılık girişimleri de yapılabilir.

Whois bilgilerinin gizlenmesi için alan adı satan firmalar, bunun için ücret talep etmektedirler. Cüz-i ücretler talep edilen bu hizmetlerden yararlanmak yararlı olmaktadır.

Alan adı alınmasında yabancı firmalardan en oldukça tercih edilenlerden birisi degoDaddy firmasıdır. Alan adı almak için kimi zaman kampanya düzenleyerek 2-Ü TL şeklinde ufak paralara 1 senelik alan adı alımları yapılmaktadır. Ancak Whois bilgilerini gizlemek içinse 20 TL benzer biçimde bir tutarı ödemek kimi zaman can can sıkan olabilmektedir.

Bu bilgilerin açığa çıkmaması için bazı kişiler gerçek detayları yerine, yanlış informasyon (atmasyon) vermektedirler. Burada ki mesele da ICANN detayları doğru verilmediği için ilerde problemler yaşamanız mümkündür. Sitenize erişim durdurulabilmektedir. Bazen fazla açıklayıcı olmayan (unknown vb) bilgiler girilerek dolduranlar olmaktadır.

Whois bilgilerini gizlemede, irtibatlı şahıs bilgilerini değişik (açıklayıcı değil), yönetici bilgilerini değişik giren kişilerde olmaktadır. Bu şekilde Whois sorgulamasında kendini korumaya çalışanlar olmaktadır.

Kendinizi korumanız da kimi zaman negatif sonuçlar da doğurabilmektedir. Site sahibi kişilerle yapılacak olan bağlantı detayları yanlış verildiği için sizinle iletişime geçemeyeceklerdir. Örneğin sitenizle ilgili hak ihlali olduğu düşünülüyorsa bu bağlantı detayları kullanılabilir.

DomainsByProxy şeklinde alan adı bilgilerinizi korumuş olan ve ustalaşmış hizmet veren firmalar de bulunmaktadır. Bunlar dışındaki yollar sorun çıkarabilmektedir.