Hastaların hayatını kolaylaştırma potansiyeline sahip çözümler sunan teknolojinin kullanması, sıhhat sektöründe gittikçe artıyor. Son yıllarda ortaya çıkan sıhhat ile ilgili uygulamalar, teknolojinin bu endüstrisi nasıl etkilediğinin bir göstergesidir. Bu makale teknolojinin daha iyi tıbbi bakım sunmaya destekçi olabildiği, farklı yöntemler konusu için bilgi vermektedir.

Bugünün dijital çağında teknoloji, insan hayatının neredeyse bütün alanlarını kuşatmıştır.sıhhat sektöründe de hizmet verimliliği ve teşhis güvenilirliğini artırmak için teknolojinin büyük bir önemi mevcut. internet daha öncelikle sıradan kişiler için basitçe erişilebilir olmayan bilgiler için yeni bir depo açtı. Bugün insanlar, sağlık sorunlarının ve sıhhat sorunlarını durdurucu tedbirlerin daha çok farkındalar. Bu uygulamalar bilginin kullanılabilirliğinin kolaylığı sebebiyle, tıbbi tedavi ile alakalı karar verme sürecinde doktorların yanı sıra hastalara da destekçi olmaktadır.

sağlık için Teknolojinin kullanımı:

Teknoloji uygar toplumun ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir. insan yaşamının kalitesini artırmak için potansiyele sahiptir. sıhhat sektöründe uygulanan yeni teknolojiler, sağlık uygulayıcılarının hastalara daha iyi tedavi ve bakım sağlamalarını basitleştirir. işte teknolojinin kaliteli sıhhat hizmeti sunmaya destekçi olabildiği bazı yollar;

Sarılınabilir Robotik Ayı:

Bu uygulama hem hastaya dost olur, hem de bakım personeli için hastanın davranış verilerini verici bir aygıt benzeri kullanılır. Hemşirelik personeline sağlanan bilgiler, hastanın iyi bakılmasını sağlar. Bu tür robotik sistemlerin çoğu, çoğunlukla çocuk hastanelerinde kullanılır. Hastaneye başvurulduğu süre küçükler genellikle kaygı ve huzursuzluk içindedir. Sarılınabilir ayı bunun gibi robotların kullanımı bu tür durumlarda devreye girer. Böylece robotlar yalnızca hasta ile alakalı veri toplamada yardımcı değil, tıpkı zamanda yalnız ve ebeveynlerinden ayrılmış olan çocuklara azami ihtiyaç duydukları duygusal desteği sağlar.

“Argus ıı Retinal Protez Sistemi” Second Sight adlı bir şirket sebebi ile geliştirilmiştir. Bu teknoloji ayrıca biyonik göz olarak da bilinir. “Argus ıı Retinal Protezler Sistemi”, bir video kamera ile donatılmıştır. Minyatür video kamera bir mikro elektrot dizisi nedeni ile hastanın gözlerindeki hasarlı retinaya bağlanır. Düzeneğin başka parçaları bir çift gözlük üzerine takılmış bir veren, suni retina ve bir video işleme ünitesi (VDU) ‘dir. Bu sistem ileri retinitis pigmentosa olan hastaların tedavisi için geliştirilmiştir. Hareketleri ve görüntüleri algılama yeteneği, bu teknolojinin yardımı ile geliştirilebilir.

sıhhat ve Spor için Akıllı Telefon Uygulamaları:

Cep telefonları hastaların sıhhat konusunda bilgi ve hizmet çeşitlerine pratik olarak erişebilmeleri için, mühim bir role sahiptir. Mobil uygulamaların faydalarından bir tanesi de, doktorlar ve hastalar içinde daha iyi bir iletişim sağlamasıdır. bununla beraber sıhhat profesyonelleri ve hastalar için randevu istekleri, sıhhat bilgilerine erişim, tıbbi kayıtların dokümantasyonu ve karar eda benzeri mevzuları basitleştirir. 2018 yılına kadar mobil sıhhat teknoloji pazarının 8 milyar dolara genişlemesi beklenmektedir. sağlık konusunda faydalı mobil evrelerden bazıları şunlardır;

-Jim Siyah, Melbourne üniversitesi Avustralya’da Doçent, ve yandaşları sıhhat çalışanları için çok aşırı faydalı akıllı telefon uygulamaları geliştirdiler. fakat bunların aralarından en önemlilerinden birisi oksimetredir. Oksimetre al kan hücrelerinin oksijen içeriğini ölçmek için kullanılabilir. Bu aygıt vücuttan geçen kızılötesi dalgaların emilimini ölçmeyi sağlar yani bir açıdan kırmızı kan hücrelerindeki oksijen miktarını ölçmeyi sağlar. teşhis araçlarının kullanılamaması sebebi ile yanlış tanı ve yanlış tedavi, Afrika’da zatüreye bağlı ölümlerin arkasındaki temel nedendir. Oksimetre zatüre ve öteki sıhhat sorunlarının tanı ve tedavisi için Mozambik’te bulunan sağlık çalışanlarının ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilmiştir. Bu cihazın basit kullanılabilirliği göz önüne alındığında, başka az modern ülkeler ve irak alanlarda kullanılabilir.

-Mobil ve tablet uygulamaları hastaların yaşayacakları tıbbi prosedürü anlamalarında ve merak ettiklerine cevap bulmalarında destekçi olabilmektedir. bununla birlikte doktorlar hastaların merak ettikleri şeyleri görsel bir ortam vasıtası ile açıklamayı çok fazla daha pratik bulabilirler. “drawMD”, “iPad”için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama ile görseller oluşturmak üzere serbest skeçler çizebilirsiniz. bununla beraber geri plan için bir aşırı anatomi görüntüleri sunuyor. Bu resimler bir çok aşırı değişik hastalıklar ve tıbbi koşulların daha iyi bir anlaşılması için kullanılabilir. bununla beraber bu uygulamayı kullanarak resimleri kaydedebilir ve e-posta yoluyla istenen insana gönderebilirsiniz.

-Doktorlar gündelik hasta turları esnasında bazı hasta bilgilerini kaydeder. Mobile tabanlı uygulamalar bu bilgilerin kayıt edilmesini kolaylaştırır. devir sırasında toplanan bilgiler tek tek yazmak yerine sırf telefona girilebilir. Böylece uygulama yoğun şekilde zaman tasarrufu sağlar.

-Hastaların doktorlar sebebi ile verilen talimatları kolaylıkla hatırlayamadıkları tetkik edilmiştir. gibi hallerde mobil uygulamalar doktorun talimatları sürecinde hastalara yardımcı olabilir. iyileşme sürecinde hastalara gerekli olan veriler mobil uygulamalar ile sağlanabilir. ilaç hatırlatma uygulamaları hasta vasıtası ile alınan hap sayısının takibinde epey bir faydalıdır.

-‘Pumping Weight’ uygulaması basitçe kilo verme eğitimini verici bir uygulamadır. Uygulama kullanıcılara bir hafta sürecek bir program sunmaktadır. Egzersiz yoluyla kazanılan gücün ayrıntıları, grafikler ile kullanıcıya sunulmakta.

-StrongLifts 5×5 kuvvet eğitimi için popüler aşamalardan biridir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/ways-to-use-technology-for-better-health.html