Sony’nin 3 Ağustos’ta açıklaması beklenen akıllı telefon Xperia C5 Ultra sonunda gün yüzüne çıktı. Sony aynı etkinlikte Xperia C5 Ultra’nın yanında bir de Xperia M5‘i tanıtacak. Rus kaynaklar tarafından gün yüzüne çıkarılan telefonlardan Xperia C5 Ultra neredeyse varolmayan yan çerçeveleriyle, Xperia M5 ise kamera özellikleriyle dikkat çekiyor.
Xperia C5 Ultra
Xperia C5 Ultra’nın yan çerçeveleri yalnıza 0.8mm kalınlıkta. Bir karşılaştırma yapacak olursak; yan çerçeve kalınlığı Xperia C4’te 2.2mm, Xperia T2’de ise 2.5mm seviyesinde. Xperia C5 Ultra’da 6 inç büyüklüğünde (daha önceki haberler ekranın 5.5 inç olacağı yönündeydi) Full HD çözünürlüklü ekran yer alacak. 1.7GHz frekans hızında çalışan sekiz çekirdekli MediaTek MT6752 işlemcisinden güç alacak akıllı telefonun bellek bölümünü ise 2GB RAM ve genişletilebilir 16GB dahili depolama oluşturuyor.

Xperia C5 Ultra’nın ön ve arka kamaları LED flaş destekli ve 13MP çözünürlüklü. Metal çerçeve ve plastik arka kapağın eşlik ettiği telefonun pili ise 2.930 mAh gücünde. Sony özellikler pil noktasında biraz daha cömert davranabilirdi. 
Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle çalışacak Xperia C5 Ultra’da son dönemde büyük ekranlı telefonların bir çoğunda karşımıza çıkan tek elle kullanım modu yer alıyor. Çift SIM kart desteği de içeren Xperia C5 Ultra’nın siyah, beyaz ve nane renkleri satışa çıkacak. Telefonun Rusya fiyatı 343-359 dolar arasında olacak. 
Xperia M5
Sony’nin 3 Ağustos’ta açıklayacağı akıllı telefonlardan bir diğeri Xperia M5 olacak. Xperia Z3+’a oldukça benzeyen Xperia M5, Xperia C5 Ultra’ya oranla daha gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırıyor. Telefon özellikle kamera yetenekleriyle göz dolduruyor.
Xperia M5’te 5 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü IPC LCD ekran yer alıyor. 2.0GHz frekans hızında çalışan sekiz çekirdekli MediaTek Helio X10 yongasetinden güç alan Xperia M5 3GB RAM, 16GB dahili depolama ve microSD kart desteğiyle geliyor. Telefonda 2.600 mAh kapasiteli bir pil yer alıyor ve Sony’ye göre bu pil iki gün kullanım süresi sunuyor.

Gelelim Xperia M5’in kamera özelliklerine. Rus sitesine göre Xperia M5’te 21.5MP çözünürlüklü Sony Exmor RS IMX230 CMOS sensör kullanılacak. Söz konusu sensör Moto X Sytle modelinde de kullanıldı. Moto X Style  için yapılan ilk değerlendirmelerde kamera iyi bir performans ortaya koymuştu. 
Hibrid otofokus yeteneğine sahip olan arka kamera F/2.2 diyafram açılığında ve yalnızca 0.2 saniyede otomatik odaklanabiliyor. Fotoğraf kalitesinden ödün vermeden 5x yakınlaştırma sunabilen arka kamera 4K video kaydı da gerçekleştirebiliyor. Xperia M5’in ön kamerası ise 13MP çözünürlükte olacak.
7.6mm kasa kalınlığına sahip olan Xperia M5 IP65 / IP68 sertifikaları sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı bir yapı sergiliyor. Telefonun microUSB girişi ise açık. Siyah, gümüş ve altın renk seçenekleri bulunan akıllı telefon Rusya’da 390-406 dolar arasında bir fiyattan satışa çıkacak. 
Dilerseniz sonraki sayfalarda Xperia C5 Ultra ve Xperia M5’in daha detaylı görüntülerini inceleyebilirsiniz.