1. SEO nasıl ortaya çıktı?

SEO, arama sonuçlarındaki listelerden sitelere trafik çekmenin en temel yöntemi olarak ortaya çıktı.

Google, Yahoo ve Bing gibi tüm büyük arama motorları bu sonuçları sunuyor. Video ve yerel liste gibi diğer içeriklerle beraber web sayfaları, arama motorunun kullanıcıya en uygun olduğunu düşündüğü şekilde gösteriliyor ve değerlendiriliyor.

2. SEO neye dönüşüyor?

Son yıllarda SEO kullanımı, arama açısından daha tüketici odaklı çalışmaya başladı. Artık mesele arama sonuç sayfalarında bir numara olmak değil. Öncelikli konu hedef kitlenin sorunlarına, ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik yeni ve özgün içerik oluşturmak.

3. SEO’nun geleceği nasıl olacak?

Google algoritmaları değiştikçe, bilgi yorumlama insan beyninin işleyişiyle benzer benzer bir süreç haline geliyor. Artık odak noktası belli anahtar kelimelerden fikirlerin etrafında oluşan etkileşimli konseptlere kaydı.

SEO’nun geleceği anlambilimsel yaklaşım yani “semantik arama” üzerine inşa edilecek.

Unutmayın, insanlar sorularına cevap bulmak için belli şirketleri aramazlar. Onları çözüme götürecek konuyla alakalı bilgileri araştırırlar. Açık, net ve alakalı içerik oluştururken hedef kitlenize kulak verin. Anahtar kelimeler hala önemli ama hedef kitlenizin peşinde olduğu konu ve ifadeler arasındaki semantik ilişkiyi gözden kaçırmamalısınız.