E-ticaret sitelerinin trafiklerinin en çoğu şüphesiz arama motorları geliyor. Gerek maliyetlerin öteki kanallara gore daha düşük olması, gerekse uzun solukta meydana getirilen SEO çalışmalarının ROI değerinin yüksek olması bu alandaki rekabeti de her geçen gün artırıyor. E-ticaret sitesi olanlar için organic trafikleri ve dolaylı olarak satışları pozitif etkileyecek mühim bir kaç öneriden bahsedeceğim. Yazı bir fazlaca uzun, sadece vakit ayırıp okursanız yararlı olacaktır. Kısaca sitedeki bağlantı yapılandırımasından, site üstündeki (on-page) düzenlemelerden, bağlantı building‘ten, tasarım ve kullanıcı deneyiminden, web site yapısı ve mimarisinden, toplumsal medya ve promosyonlardan, ölçümleme ve site dışı faktörlerden bahsedeceğiz.

Link Yapısı

1. SEO dostu bağlantı yapısı kullanın. Önemli anahtar kelimelerin, kategori ve ürün isimlerinin linklerinizde muntazam olarak yer almasını sağlayın.

2. Kategori yapınız SEO uyumlu olsun. Ağaç modelleme senaristliği üstüne kurgulayın.

3. Alt yapınız mümkün kılıyorsa Site.com/urun-adi/ şeklinde bağlantı yapısı kullanın. Site.com/kategori/urun-adi/ şeklinde oluşturulan sayfalar duplicate content problemi oluşturabiliyor.

4. Arama motorlarında aranma hacimleri artan hedef sayfalarınızı/kelimelerinizi ve kategorilerinizi anasayfa ve öteki kuvvetli sayfalarınızdan destekleyin.

5. Renk, gövde, numara vs değişkenler için değişik ürün sayfaları oluşturmayın, kesinlikle oluşturmanız gerekiyorsa canonical metası kullanarak duplicate content problemi oluşmasını engelleyin.

6. Kırık linklerinizi devamlı çözümleme edip, sitenizden kaldırın. Örnek kırık link analiz aracı

Site Üzerindeki (On-Page) Düzenlemeler

7. Kullanıcıların ürünlerinizi iyi mi aradığını çözümleme edin.

8. Hedeflenmiş, açıklayıcı ve benzersiz sayfa başlıkları kullanın.

9. Tekil ya da çoğul kelimelerden hangisinin daha fazlaca arandığını öğrenip ilgili sayfalarınızı ve kategorilerinizi ona gore optimize edin. Örnek: Cep telefonu, cep telefonları

10. Duplicate content problemi yaşamamak için üreticinin ürün açıklamalarını birebir kullanmayın. En azından en fazlaca satan ürünler için anlamlı ve yararlı açıklamalar yazın.

11. Hedeflediğiniz kelimeler için sayfalar oluşturun. Her kelime için tek sayfa üstünde optimize etmeyin.

12. Kullanıcıya sağlayacağı faydanın düşük bulunduğunu bile bile kalitesiz içerikler üretip sitenizde yayınlamayın. Unutmayın, Google Panda sizi izliyor.

13. Arama sonuçlarında öteki siteler içinde daha acele fark edilmek için geliştirmeler yapın (tıklamaya yönelten açıklamalar, rich snippets, site bağlantıları, breadcrumbs yapısı vb)

14. Schema.org kullanarak ürünlerinizi işaretleyip, anlamlandırın.

15. Ürünlerinizin açıklamalarnı taze tutun, kullanıcıları yorum hayata geçirmeye yöneltecek şekilde tasarımlar geliştirin.

16. Görsel aramalarından (image search) en fazla trafiğe haiz olabilmek için görsellerinizi optimize edin, sitemap dosyası oluşturarak Google’a bildirin.

Link Yapılandırması (bağlantı building)

17. Her ürün/kategori başlığını anchor text şeklinde linklendirin. Aşırı görsel bağlantılardan kaçının.

18. Rakiplerinizin bağlantı almış olduğu/kazanılmış olduğu siteleri çözümleme ederek, oralardan bağlantı kazanmaya çalışın.

19. Ürünlerinize ve kategorilerinize bağlantı verirken text hyperlinks kullanın.

20. Ürünlerinize ve kategorilerinize yalnız anasayfada bağlantı vermeye çabalamayın. Alt sayfalarınızı ve kategori sayfalarınızı iyi bir halde kullanarak minimum anasayfa kadar kuvvetli sayfalar elde edin.

Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi

21. Stratejik önemi fazla ve kolaylıkla anlaşılabilecek bölgelere “call to action” ifadeler kullanın. 22. Kolay kullanışlı, bir tek ve kullanıcı dostu arayüz geliştirin.

23. Kullanıcılarınızın sitenize olan itimatını arttırmak için güvenlik görselleri kullanın (verisign, visa, mastercard vb)

24. Kullanıcıya milyonlarca seçenerek sunarak kafasını karıştırmayın. Net ve kolay seçilecek yapılar geliştirin.

25. Sitenizde kullanıcıdan aksiyon alabileceğiniz ifadelere yer verin. Örneğin: Tam hayal ettiğim ürün, ürün satışa çıktığında mail gönderin, haber kaynağına üye olun vb.

26. Ürün satışlarınızı arttıracak görsel ve video içerikleri belirli dönemlerde kontrol edin.

27. Sitenizin tüm tarayıcılarda, mobil platformlarda ve öteki cihazlarda sıhhatli bir halde görüntülendiğinden güvenli olun.

28. Satın alma sayfasını ve satın alma adımlarını olabildiğince basitleştirin. Bu geliştirmeler dönüşüm oranlarınızı pozitif etkileyecektir.

29. Sitenizin tüm sayfalarının en süratli şekilde açılması için optimizasyonlar yapın (görsel, css, js, html vb)

Website Yapısı ve Mimarisi

30. E-ticaret alt yapınızı iyi seçin. SEO için yapacağınız geliştirmeleri engellemesi sizin zararınıza olacaktır.

31. Sitenizdeki sayfaları (kategori, ürün vb) XML ya da html olarak sitemap formatına getirip arama motorlarının webmaster araçlarına submit edin.

32. Session yapınızın URL yapınızı değiştirmemesine özen gösterin,. Bu problem kopya içerikler oluşmasına neden olabilir.

33. Sitenizde Ajax kullanmaktan kaçının. Flash ve öteki SEO dostu olmayan teknolojileri olabildiğince azca kullanın

34. En oldukca satan, yeni gelen, en oldukca beğenilen sayfalar oluşturup, sayfalandırma yaparak alt sayfalarınızın kıymetini arttırın. En fazlaca satan ürünlerinizin birinci sayfada olmasına itina gösterin.

35. Sitenizde kesinlikle RSS yapısının olmasına itina gösterin. Hatta RSS kategorileri oluşturun (yeni çıkan ürünler, en fazlaca satanlar, en oldukça beğenilenler vb)

36. Kullanıcılara varlıklı bir arama özelliği sunun (marka, fiyat, özellik arama vb)

Sosyal Medya & Promosyonlar

37. Kullanıcının dikkatini çekecek, mühim noktalara toplumsal paylaşım butonlarını ilave edin.

38. Kullanıcıların ürünler ve kategoriler hakkında yorumlar yapmasına olanak sağlayın. Ürünleri oylayabilecekleri bir alt yapı geliştirin.

39. Şirketiniz için pozitif buzz tesiri yaratacak kampanyalar düzenleyin, bunlar satışlarınızı dolaylı olarak etkileyecektir.

40. Mutlaka siteniz için blog oluşturun. Blog’ta kullanıcılarınızın faydalanacağı içerikler barındırın. Sadece ürünlerinizi tanıtmayın.

41. Bütçeniz dahilinde kesinlikle PPC reklamlarını (AdWords, Facebook vb) kullanın. Dönüşümleri hususi olarak ölçün.

42. Sadık müşterileriniz için hususi mail kampanyaları düzenleyin, onlara hususi indirimler uygulayın. Mümkünse bazı kullanıcılarınızdan kargo bedeli almayın.

43. Affiliate pazarlama yöntemlerini deneyin, dönüşümlerin öteki yüksek olan kanallarınız benzer biçimde olmasını beklemeyin.

44. Spam yöntemler kullanarak sitenize trafik çekmeye çabalamayın (spam mailler, düzmece yorumlar vb)

Takip Etme – Ölçme

45. Kullanıcı davranışlarını detaylıca çözümleme edin, siteyi kullanan kitleleri segmente etmeye çalışın.

46. Alış-veriş meydana getiren müşterilerinizi belirleyip, onları tekrardan alış-veriş meydana getirecek şekilde hususi indirimler, kampanyalar düzenleyin. Bunlar kişiye hususi indirimler olursa dönüşümler daha yüksek olur.

47. Dönüşümlerinize odaklanın ve satışlarınızı arttıracak köktencilik değişikliklerden çekinmeyin.

48. Siteniz ve sayfalarınız üstünde A/H – çoklu değişken testleri uygulayarak dönüşümlerinizin artmasına destek olun.

Site Dışı (Off-Page) Faktörler ve Mutlaka Olması Gereken Fonksiyonlar

49. Sitenizin kaç dilde gösterim yapacağına karar verin. Diller arasındaki geçişleri cookie ile yapmayın. Subdomain yapılandırması kullanın.

50. TLD (top level domain) kullanın. Markanız için daha ciddi bir duruş sergileyecektir.

51. Sitenizi barındırdığınız hosting’in ya da serverların minimum down-time oranı yaşamasını sağlayın.

52. Varsa öteki ülkeler için bölgesel lokasyon değişikliklerini yapmayı ihmal etmeyin. Arama motorlarının servislerinden yararlanın.

53. Basit ve kullanışlı bir mobil web sitenizin olmasına itina gösterin.

54. Ürün sayfalarınızda benzer ürünleri göstererek kullanıcıları satın almaya yönlendirin.

55. Ödeme seçeneklerinizi arttırın.

56. Gerektiği durumlarda kargo maliyeti almayın, müşterilerinizi bununla şaşırtın.

57. Robots.txt kullanarak arama motorlarının indexlememesini istediğiniz alanlara girmesini engelleyin.

58. Özel fırsat sayfaları oluşturarak kullanıcılarınızı buraya yönlendirin.

59. Özel marka sayfaları oluşturarak, bu markalara ilgi duyan kullanıcılarınıza değişik kanallardan ulaşın.

60. Bu yazı sizin için yararlı olduysa paylaşın : )