Alan adı (Domain) nedir?

Bir web sitesinin ulaşılabilmesi için adres satırına yazılan yazıya alan adı yada domain denilmektedir. Alan adı satan firmalardan bu alan adları alınarak internet sayfası oluşturulabilir yada ticaret yapmak için bekletilebilir.

Alan adı niçin önemlidir?

Domain (alan adı) web sitenizin kurumsallaşması açısından fazlaca büyük öneme haizdir. Web sitesinin hatırlanabilir ve akılda kalabilmesi için ne olursa olsun sitenizin mevzusu ile ilgili alan adları almalısınız. Alan adlarının alınmasında kaide ilkin alan adı kapar. Yıllık ücretini verdikten sonrasında kimsenin sizin alan adını alması mümkün değildir.

Eğer alan adı ile uğraşmak istemiyorsanız, blogger, tumburlr, wordpress şeklinde blog hizmetleri sunan yerlerden bunların uzantısı ile alan adları da alabilmeniz mümkün. Buradaki alan adlarının parasız olması da ayrı bir avantajdır. Bu sitelerde de alınabilecek alan adlarının sınırı olan bulunduğunu ihmal etmeyin. Bu aldığınız alan adları mesela siteadi.blogspot.com şeklinde olacaktır. Daha sonrasında bu alan adlarını domain hizmeti veren sitelerden .com .net uzantılı alan adlarına kolayca çevirebilirsiniz.

Alan adı alırken nelere dikkat etmeliyim?

1.Domain uzantısına dikkat edin. Alan adlarında en oldukça kullanılan .com .net .org uzantılarıdır. Bunun yanında kullanıma açılmış bir fazlaca  uzantı da bulunmaktadır. En oldukca kullanılan alan adları .com uzantılı olduğundan .com buna öncelik vermeniz yerinde olacaktır.
2. Karakter uzunluğu önemlidir. Aldığınız alan adındaki karakter uzunluğu ne kadar artarsa hatırlanma şansı da o denli azalır. Bu nedenle fazlaca uzun alan adları almaktan kaçının. Alan isminde en fazla 15 karakteri geçmemeye çalışın.
Ü. Anahtar kelimeniz sitenizle uyumlu olsun. Web sitenizin ziyaretçi çekebilmesi için SEO uyumlu olması gerekir. SEO çalışmalarının başlangıcında da alan adınızın içinde geçen anahtar kelimedir. Bilişim sektörü ile ilgili açılmış bir site de alan isminde bilişim (heralde Türkçe karakter olmayacağı için bilisim)  kelimesinin geçmesi rakiplerinizin bir adım önüne geçmenizi elde edecektir. Bodrum’da açılacak olan bir otel için, bodrumotel.com, otelbodrum.com vb alan adı almanız yerinde olacaktır.
4. Önemli bir alan adı ise fiyatı artabilir. Alacağınız alan adının fiyatı artabilir. Örneğin webin oldukca yaygın olarak kullanılmaya başlanmadığı bir zamanda hurriyet.com, alan adını siz almış olsaydınız bugün fazlaca fazla fiyata satabilmeniz mümkündü. İlerleyen zamanda fiyat olarak alan adlarının fiyatlarının artabileceğini dikkate alarak almanızda yarar vardır.
5. Alan adı içinde sayı kullanmamaya dikkat edin. Alan adı içinde mümkün olmasıyla birlikte sayı olmamasına dikkat edin.
6. Alakasız harfler olmasın. Alan adının hatırda kalması için kolay olan kelimeler tercih edilmeli. utysnm.com şeklinde bir alan adının hatırlanması o kadar da kolay olmayacaktır.
7. Mümkün olabildiği kadar uzun soluklu alın. Alan adınızı mümkün olan en uzun soluklu almaya çaba gösterin. Bu sayede unutarak da olsa alan adınızı başkasına kaptırma riskini ortadan kaldırır. Arama motorları alan adlarının kaç yıllığına alındığına nazaran o siteye ehemmiyet vermektedirler. 1 yıl için alınan alan adının internet sektöründe çok da fazla kalıcı olmayacağı şeklinde yorumlanır. Tavsiyem minimum 5 yıl süreli alan adı alın.
8. Alan adı sorgulama sitelerinden alternatif alan adlarına bakın. Alan adı almakta fazlaca acil etmeyin. Mümkün olmasıyla birlikte alternatif kelimeleri not edin bunlar içinden seçim yapın. Tabi ki bu sürenin oldukca uzaması da alan adınızın başkanın almasına niçin olabileceğini ihmal etmeyin.
9. Alan adı alacağınız firmanın kaliteli hizmet vermeli. Web sitesi kurarken alan adınızı ve sunucunuzu aynı yerden almanız mümkündür. Bunun yanında alan adı satışı icra eden pek oldukça yerli ve yabancı site de bulunmaktadır. Alan adı alırken de firmanın kaliteli olmasına çaba edin. Fiyat konusunu ikinci planda düşünmelisiniz. goDady.com şeklinde alan adı satan firmalar kaliteli hizmet sunmaktadır.
10. Subdomain kullanabilirsiniz. Bazı domain adreslerinin suddomain (alt alan adı) olarak kullanılması oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. grafigi.com alan adını alan şahıs bunu bir fazlaca alan isminde kullanabilir. altın.grafigi.com, borsa.grafigi.com vb. Tek başına grafigi.com birşey ifade etmezken alta alan adı ile kullanımı mühim bir yarar sağlamaktadır.
11. Alan adının bitişik olmasına ehemmiyet verin. Alan adı birden fazla kelime içeriyorsa kelimelerin bitişik olmasına itina gösterin. Bitişik alan adı alınmış ise arada tire (-) işareti olan adı alabilirsiniz.
borsahaberleri.com alan adı alınmış ise borsa-haberleri.com alabilirsiniz. Tire işareti son olarak deva olarak düşünülmelidir.
12. Alacağınız alan adının telif hakkına girip girmediğini araştırın. Bazen fazlaca meşhur firmaların alan adları boşta olabiliyor. Sizin bu alan adını almanız -eğer patantini almışsa- telif hakkı ihlali olabilmektedir. Bu nedenle bu şekilde olan marka kelimelerden uzak durmalısınız.
13. Alternatif uzantıları da alın. Eğer siteniz fazlaca fazlaca önemi ise .com uzantısının yanında .net, .org … uzantıları da almanız aynı isimle rekabet edecek olan öteki sitelerin önüne geçmenizi sağlar.
14. Faaliyet alanınıza bakılırsa alan adı alın. Eğer dünya genelinde iş yapmayı planlıyorsanız. İngilizce kelime olması avantajlıdır. Yerel yada bölgesel sitelerde o bölgede konuşulan dilin kelimelerinin olması da avantajlı olacaktır.