Doğal SEO nedir

SEO’da en mühim nokta doğallıktır. Doğal olmayan bağlantı emek harcamaları arama motorları tarafınca kolaylıkla fark edilebilmekte ve siteye zarar vermektedir.

Doğal SEO iyi mi olur?

Doğal SEO’da en oldukca çalışılması ihtiyaç duyulan, site içi SEO çalışmalarıdır. Doğallık aslolan yazınızda başlamalıdır.

– Arama motorunda çıkmak istediğiniz anahtar kelime iyi seçilmeli bununla ilgili araştırma yapılmalıdır. Mümkünse güncel mevzuları belirleyin.

– Siteniz süratli olsun, gereksiz kodları ayıklayın. WordPress kullanıyorsanız gereksiz eklentiler kullanmayın. Ayrıca WP Super Cache ekletisi benzer biçimde eklentiler, site hızını artırmanızı sağlar.

– Site tasarımının ziyaretçilerin hoşuna gidecek şekilde olmasını sağlayın.

– Yazı başlığı anahtar kelime ile uyumlu olmalıdır.

– Yazınızın izahat kısmında( Description) anahtar kelimeniz geçmelidir.

–  Yazınızın içeriğine anahtar kelimeler yerleştirilmelidir. Yazı içinde benzeşik olarak dağıtılmasında yarar vardır.

– Bilginin doğruluğu ve varlıklı oluşu, ziyaretçiyi sıkmaması önemlidir. Cümlelerin anlaşılır ve net olması gerekir.

– Ziyaretçinin ilgisini çekici bilgilere yer verin. Ziyaretçilerin derhal çıkmasını engellemeye çalışın. Sitenize ziyaretçiyi bağlayabilirseniz, en iyi naturel SEO’yu yapmış olmuş olursunuz.

– İçeriği zenginleştirmek için resimlere yer verin.

Site dışı SEO çalışmalarında eğer kaliteli sitelerden bağlantı alabiliyorsanız, ziyaretçiyi çekebilecek bağlantı alın. Link alma nedeniniz Google ve öteki arama motorlarına “Bak işte benim linkim var, benim yazımı öne çıkar.” olmamalıdır. Bu şekilde oluşturulan backlinkler artık çok da fazla önemsenmemektedir. Amaç linklerle yazınıza ziyaretçi çekmektir, bu linkle sitenize akan ziyaretçiyi memnun ederseniz bu Google’nin bakış açısından kaçmaz ve ondan sonrasında gerçek değeriniz artar. Kuru linkin ziyaretçi sağlamıyorsa hiçbir faydası yoktur.

Doğal SEO’da bağlantı almada en mühim unsur tanıtım yazılarıdır. Tanıtım yazıları SEO’nun naturel olmasını sağlar.

Eğer bağlantı alma yada tanıtım yazısı yazma sıkıntınız var ise kendinizi asla sıkıntıya sokmayın. Zorla bağlantı almaya çabalamayın bu size yarar yerine zarar verir. Kesinlikle parayla ucuz backlink paketleri de almayın, bunlar  naturel SEO’da olmamalıdır. Site içi SEO çalışmalarını tam olarak yaptıysanız. Günlük olarak sitenizle ilgileniseniz, siteniz ne olursa olsun hit olacaktır.

Yaptığınız emekler organik olduktan sonrasında sizi başarıya ulaşmış olmanızı sağlar.