SEO, web sitenizi arama motorlarını daha iyi anlayabilmesini sağlar. Aynı şekilde Blogger içinde de SEO çalışmasına gereksinim vardır. Blogger’da oluşturduğunuz yayınları da site içi SEO emek harcamaları yapabilirsiniz.

Blogger içinde yapacağınız SEO çalışmalarında normal bir internet adresinden birazcık daha kısıtlı yönleri bulunmaktadır. Bunlara karşın Blogger bir Google hizmeti olduğundan, öteki internet sayfalarına verdiği önemden fazlasını verebilmektedir. Tabi ki bunun olabilmesi için oluşturduğunuz blog için üvey evlat muamelesi yapmamanız, devamlı güncel ve örneksiz içerikler yazmanız gerekmektedir.

Blogunuz için yapabileceğiniz SEO çalışmalarını aşağıda maddeler halinde özetlemeye çalıştım. Bunları uygulamanız halinde blogunuzun arama motorlarında daha iyi bir yer kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketlerinizi konularınızın kategorisi olarak düşünün.

Etiket mantığını öteki sitelerden birazcık değişik düşünmelisiniz. WordPress siteniz var ise istediğiniz etiketleri girebilmekteydiniz. Blogger’da ise kategoriler etiketlere nazaran oluşturabildiği için oldukça fazla etiketleme imkanınız kalmamaktadır. Oluşturduğunuz etiketler arama motorları tarafınca da indexlenmiyor.

Blogger SEO ayarları

 

1. Ayar: Blog isminin değiştirilmesi

Yazılarınızın arama sonuçlarında ve browser üstünde görüntülenmesi “Blog adı: yazı başlığı” şeklindedir. Bunu “Yazı başlığı: Blog adı” şekline çevrilmesi daha dikkat çekici olmaktadır.
Bu ayar için;
– Blooger Panelinden > Şablon > Html’yi Düzenle giriyoruz.
– Aşağıdaki kodu buluyoruz. (7. satır civarı)

<title><data:blog.pageTitle/></title>

– Yukarıdaki kodu silip. aşağıdaki kodla değiştiriyoruz.

<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> - <data:blog.title/></title></b:if>

– Şablonu kaydediyoruz.

2. Ayar: Arama açıklaması (Description) ekleme

Description arama motorlarının sonuçlarında izahat şeklinde çıkarak, size doğru data olup olmadığına karar vermenizi elde eden kısımdır. Yazınızın tanıtıcı metni olduğundan iyi seçilmelidir. Eğer Description kısmı belirtilmedi ise arama motoru içeriğe bağlı olarak otomatik bir metin atar. Sizin bu tanıtıcı metni özenli bir şekilde oluşturmanız oldukça önemlidir.

Description kısmını kendiniz oluşturmak için;
– Blooger Panelinden > Ayarlar > Arama Tercihleri > Açıklama kısmına gelin burada düzenle yerine tıklayarak Evet’i seçin. Blogunuzu açıklayıcı bir metin yazarak kaydedin.  Buraya yazacağınız metin Ana sayfa ve Arşiv kısımlarında görünecektir.

Bu özellik etkinleştirildiğinde yazılarınızın her birine ayrı ayrı izahat girebilmeniz de mümkün olabilmektedir. Yazınızı yayınladığınız “Yayın Ayarları” panelinde,  “Arama Açıklaması” seçeneğine yazınızla ilgili uygun açıklamaları yazabilirsiniz.

Not: Arama açıklamasını yazarken içinde kesinlikle anahtar kelimenizin olmasına dikkat edin.

Ü. Ayar Meta açıklamalarının yapılması

Arama motorlarının blogunuz hakkında  detayları öğrenebilmesi için meta açıklamaları eklememiz yararlı olacaktır.
– Blogger Panelinden > Şablon > Html yi Düzenle ye giriyoruz.
–  Aşağıdaki kodu buluyoruz. (6. satır civarı)

<b:include data='blog' name='all-head-content'/>

– Sonraki satıra aşağıdaki kodları ekliyoruz. İçindeki kırmızı renkteki izahat bölgeleri uygun şekilde düzenliyoruz.

<meta content='Blogunuzun Kısa Açıklaması' name='description'/>
<meta content='Blogunuzun Anahtar Kelimeleri' name='keywords'/>
<meta content='Blog Yazarının Adı' name='author'/>

– Şablonu kaydediyoruz.

Not: Burada oluşturulan Açıklama, anahtar kelime ve yazar kısımları tüm yazılara uygulanmaktadır. Bu nedenle genel ifadeler kullanmak gerekmektedir. Description kısmını esasen 2. ayar kısmında değiştirmişseniz yine değiştirmeye gerek kalmayacaktır.

4. Ayar Özel kalıcı bağlantı (URL) ayarlarının yapılması

Bir yazı yayınladığınızda yazınızın başlığına bağlı olarak otomatik bir bağlantı (URL) oluşur. Oluşan otomatik bağlantıdan değişik olarak sizin istediğiniz bir bağlantı metni oluşturabilirsiniz. Özel olarak bir kalıcı bağlantısı oluşturmak için, yazınızı yazdığınız yerde “Yayın ayarları” kısmındaki “Bağlantılar” kısmına tıklayın. “Özel Kalıcı Bağlantı” kısmını seçtiğinizde buraya istediğiniz metni yazabilirsiniz. Tabi ki metin içinde Türkçe karakter ve boşluk bulunmamalıdır. Kelimeleri birbirinden ayırmak için “-” tire işareti kullanabilirsiniz. Bağlantının oldukça uzun olması da spam olarak algılanmasına niçin olabilir.
blogadi.blogspot.com/2015/07/ozelURL.html
Yukarıda yazıldığı benzer biçimde bir URL yapısı meydana gelecektir. Sizin bir tek “ozelURL” yazan kısma müdahale edebilirsiniz. Tarih ve öteki kısımlar değiştirilememektedir.
Otomatik URL oluşturmada kimi zaman SEO açısından sıkıntılar çıkmaktadır. Türkçe “ı” karakteri “i” karakterine çevrilemeyip atlanmaktadır. Bunun sonucu kimi zaman anlam ifade etmeyen kelimeler çıkabilmektedir. Bu nedenle otomatik URL oluşturmak yerine elle yazmamız daha yerinde olacaktır.